استراحت – بقیه توسعه دهندگان واقعیت مجازی

استراحت – بقیه: توسعه دهندگان واقعیت مجازی مسابقه معرفی بازی rFactor2 بازی واقعیت مجازی تریلر بازی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بورس بهتر است یا ۲۰ درصد؟

بسته کنترل التهاب ارزی با پیشنهاد سود سپرده ۲۰ درصدی در شرایطی شروع می شود که روند متغیرها در بازار سهام حاوی نکات جذابی هست. سطوح بالای قیمت جهانی کالاها، عدم

بورس بهتر است یا ۲۰ درصد؟

بورس بهتر است یا ۲۰ درصد؟

عبارات مهم : بازار

بسته کنترل التهاب ارزی با پیشنهاد سود سپرده ۲۰ درصدی در شرایطی شروع می شود که روند متغیرها در بازار سهام حاوی نکات جذابی هست. سطوح بالای قیمت جهانی کالاها، عدم کم کردن شدید قیمت دلار در صورت واکنش‌ها عقلایی سیاست گذار و موقت بودن زیاد کردن قیمت سود، همچنان انتظار بازدهی بورس در یک سال آینده را بهتر از سپرده های بانکی نشان می دهد. همچنین عرضه اوراق ۲۰ درصدی از امروز، واکنش‌ها یک گروه از متقاضیان بازار املاک را متاثر می کند.

بورس بهتر است یا 20 درصد؟

بورس بهتر است یا ۲۰ درصد؟

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران هفته گذشته را با رشد اندک شاخص کل پشت سرگذاشت. ابهام در نوسانات آتی بازارهای اثرگذار معاملات را در حالت انتظار فرو برده بود. در این خصوص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در دو دوره تعطیلات آخر هفته اخیر با نوسانات قابل توجه متغیرهای اثرگذار مواجه شده است هست. هفته قبل بورس معاملات را در شرایطی شروع کرد که بازار جهانی روند ریزشی قابل توجهی را در تعطیلات آخر هفته قبل از آن تجربه کرده بود.

پایان هفته گذشته نیز نوسانات قابل توجه در بازار جهانی و همچنین اقتصاد داخل قابل توجه بود. در بازار جهانی آمار اقتصادی آمریکا و همچنین سیاست کم کردن ارزش دلار در برابر سایر ارزها از طرف دولت این کشور بار دیگر مسیر شاخص دلار را نزولی کرد. این عنوان بهانه ای جهت رشد قابل توجه قیمت کالاها در بازار جهانی بود. در اقتصاد داخلی نیز بانک مرکزی از موضع خود جهت کنترل قیمت دلار تنها بر اساس بازی با انتظارات کوتاه آمد و بعد از مشاهده نوسانات عجیب دلار (نرخ هر دلار آمریکا در هفته گذشته تا نزدیکی ۵ هزار تومان نیز رشد کرد) با ارائه گزینه های تازه سرمایه گذاری به جنگ با تقاضای سفته بازی ارز رفت. بانک مرکزی بسته ای مشمول بر سه گزینه سرمایه گذاری مشمول بر گواهی سپرده ریالی با قیمت ۲۰ درصد، پیش فروش سکه با قیمت ثابت و همچنین ایجاد سپرده ارزی را ارائه کرد.

بسته کنترل التهاب ارزی با پیشنهاد سود سپرده ۲۰ درصدی در شرایطی شروع می شود که روند متغیرها در بازار سهام حاوی نکات جذابی هست. سطوح بالای قیمت جهانی کالاها، عدم

در شرایط فعلی احتمالا باید در انتظار شدت یافتن فضای تردید میان فعالان بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بود. در شرایط کنونی و با مشاهده نوسانات قیمتی در بازار جهانی و کارها اخیر بانک مرکزی در داخل احتمالا با تردید بیشتری مواجه خواهد شد. در این خصوص زیاد کردن قیمت بهره و همچنین چشم انداز مبهم سیاست گذاری ارزی در کنترل قیمت دلار می تواند بر قیمت سهام فشار وارد کند. با زیاد کردن قیمت بهره احتمال زیاد کردن فشار بر قیمت سهام از سوی کارشناسان مطرح می شود.

در حال حاضر آینده بازار سهام نیز در دستان سیاست گذار ارزی خواهد بود. در شرایطی که التهاب اقتصاد چاره ای جز زیاد کردن قیمت بهره نداشت، اگر سرکوب شدید قیمت دلار در دستور کار قرار گیرد و نهاد ناظر ارزی همچنان به ادامه در مسیر سیاست های اشتباه پیشین مصر باشد علاوه بر آماده سازی شرایط جهت ایجاد بحران این بار با قدرت زیاد در آینده ای نزدیک، باید در انتظار اثر منفی آن بر بازار سهام نیز بود. از سوی دیگر با انتظار جهت ثبات نسبی قیمت ها در بازار جهانی، سرمایه گذاری در بورس به شرط برخورد منطقی بازارساز با قیمت دلار و تلاش جهت تعدیل مطلوب قیمت دلار در آینده همچنان بازار سهام را می توان گزینه جالب تر نسبت به سپرده های بانکی دانست. در غیر این صورت با سرکوب شدید قیمت دلار نه تنها باید در انتظار جهش دوباره دلار این بار با قدرت زیاد بود بلکه در این مسیر اشتباه، بازار سهام به عنوان یکی از گزینه های مطلوب جذب نقدینگی در اقتصاد عقیم خواهد شد. به این ترتیب به جای استفاده از وقت ایجادشده جهت کوچ نقدینگی به سمت سهام، از این منظر نیز احتمال شدت یافتن بحران نقدینگی با خروج از سهام به وجود خواهد آمد.

آینده سهام با جذابیت بازارهای رقیب؟

در حالت کلی باید گفت زیاد کردن قیمت بهره با کم کردن نسبت قیمت به درآمد انتظاری سهام بر شاخص بورس اثر منفی خواهد داشت. بانک مرکزی به منظور جلوگیری از جولان نقدینگی در بازار ارز بانک ها را مجاز به دریافت گواهی سپرده ۲۰ درصد یکساله کرده هست. زیاد کردن قیمت سود گرچه به صورت مقطعی باشد ولی بازدهی انتظاری از سرمایه گذاری در اقتصاد را بار دیگر دستخوش عوض کردن می کند.

بورس بهتر است یا ۲۰ درصد؟

در نتیجه زیاد کردن قیمت جذب سپرده گرچه به صورت موقت اجرایی می شود ولی اثر خود را در انتظارات فعالان اقتصادی خواهد گذاشت. سیاست های غیرکارشناسی در کم کردن دستوری قیمت سود در شهریور امسال در شرایطی که ارزش ریال طی سال های اخیر به صورت مصنوعی پایین نگه داشته شده است بود، نتیجه ای جز رشدهای افسارگسیخته قیمت دلار را به دنبال نداشت. این عنوان کاملا به اوضاع نامناسب اقتصاد کشور اشاره دارد و هشداری جهت سیاست گذار و همچنین کلیه نهادهای حکومتی دربردارد که اگر به فکر راه چاره جهت مهار افسار نقدینگی نباشند دیر یا سریع این بار شدت بحران بسیار زیاد خواهد بود.

در شرایط کنونی زیاد کردن قیمت بهره با زیاد کردن نسبت قیمت به درآمد انتظاری عامل فشار بر سهام هست، با این حال این عنوان در صورتی رخ خواهد داد که بازار پیش از این خود را با کم کردن مصنوعی قیمت سود در شهریور امسال تطبیق داده باشد (این تفکر وجود داشته باشد که بورس از کم شدن قیمت سود بانکی در ماه های اخیر اثر مثبت پذیرفته است). در این شرایط انتظارات فعالان بازار سهام از قیمت سود پیش از اقدام اخیر بانک مرکزی در ارائه گواهی سپرده یکساله مورد توجه هست. طی سالیان اخیر در اقدامی ناکام بانک ها به صورت دستوری قیمت سود را کم کردن می دادند. ولی در عمل با توجه به پرسشها بانک ها و مسابقه منفی در این زمینه قیمت سود بی توجه به دستورالعمل ها به مسیر پیشین خود ادامه می داد.

بسته کنترل التهاب ارزی با پیشنهاد سود سپرده ۲۰ درصدی در شرایطی شروع می شود که روند متغیرها در بازار سهام حاوی نکات جذابی هست. سطوح بالای قیمت جهانی کالاها، عدم

شهریور امسال ولی بانک مرکزی با نظارت بیشتری در صدد کم شدن قیمت سود برآمد. نظارت بانک مرکزی بر بانک ها باعث شد به تدریج کم شدن قیمت سود بانکی از سوی فعالان اقتصاد باور شود. ولی در واقعیت باید گفت بعد از اوج ماندن چند ساله قیمت سود انتظارات از سرمایه گذاری به خصوص در سهام همچنان به مسیر خود ادامه می داد. در شرایط کنونی نیز گرچه زیاد کردن قیمت بهره می تواند بر قیمت سهام فشار وارد کند ولی رصد انتظارات از بورس در ماه های اخیر و مقایسه با سال های گذشته حاکی از این عنوان بود که همچنان انتظارات فعالان سهام کم شدن قیمت سود را نپذیرفته بود. در این خصوص میزان بازدهی انتظاری از آینده سهام میان فعالان بازار می تواند این عنوان را مشخص کند.

نمی توان این عنوان را انکار کرد که کم شدن قیمت بهره در شهریور، طی ماه های اخیر بخشی از نقدینگی تازه وارد اقتصاد را به سمت بورس به عنوان یکی از بازارهای نشانه سرمایه گذاری روانه کرد ولی با توجه به تلاطم دیگر بازارها و متغیرهای کنونی سهام به نظر می رسد شدت اثر مثبت سهام از کم شدن قیمت بهره در شهریور چندان اوج نبوده هست. در این شرایط همچنان با سیاست گذاری مناسب ارز می توان به جذابیت زیاد سهام با شرط حفظ سطوح کنونی بازارهای جهانی اشاره کرد. در بازار اوراق ولی زیاد کردن قیمت بهره می تواند با جهش قیمت اوراق همراه باشد. بر این اساس احتمال زیاد کردن فشار بر نهادهای سرمایه گذاری به خصوص صندوق ها که عمده پرتفوی خود را در اوراق قرار داده اند، وجود دارد.

بورس بهتر است یا ۲۰ درصد؟

ابهام در بازار ارز

همان طور که اشاره شد علت مهم ارائه بسته سرمایه گذاری تازه از سوی بانک مرکزی کنترل نوسانات دلار بود.عمده صنایع بورسی از نوسانات قیمت دلار اثر می پذیرند. طی هفته های اخیر نیز گرچه قیمت دلار مسیر صعودی را در پیش گرفته بود و تا مرز ۵ هزار تومان نیز رشد کرد ولی فعالان بازار سهام چندان به پایداری این سطوح باور نداشتند.

گرچه بعضا نمادها رشدهای نسبی قیمتی را تجربه کردند ولی واکنش‌ها بازار کاملا بر این عنوان تاکید داشت که سطوح بالای قیمت دلار را باور ندارد و در انتظار تلاش همه جانبه نهاد ناظر ارزی جهت کنترل نوسانات شدید و سرکوب قیمت بودند. طی روزهای آتی به نظر باید در انتظار زیاد کردن فشار از سوی بانک مرکزی بر قیمت دلار بود. در شرایط کنونی اثرپذیری آتی سهام از قیمت دلار را می توان در سناریوهای متفاوتی بیان کرد. این سناریوها به واکنش‌ها نهاد ناظر ارزی بازمی گردد. واکنش‌ها غیرمنطقی سیاست گذار ارزی به تلاش جهت سرکوب هرچه زیاد دلار باز می گردد.

سیاست اشتباهی که همچنان در صحبت های مدیران اقتصادی کشور دهان به دهان می شود و همچنان از کم کردن هر چه زیاد قیمت دلار و قیمت کمتر از ۴ هزار تومان یاد می کنند. بر اساس تجربه اخیر بازار ارز و با توجه به انتظارات از زیاد کردن احتمالی فشارهای سیاسی خارجی این عنوان کاملا مشخص است که سرکوب قیمت دلار تنها با اوج ماندن قیمت بهره به صورت موقت امکان پذیر خواهد بود. با این حال آخر این زخم چرکین سر باز کرده و این بار اقتصاد توان تحمل شدت بحران را نخواهد داشت. سناریو منطقی جهت سیاست گذار ارزی نیز احتمالا سرکوب موقت هیجان ارزی خواهد بود.

در این خصوص سیاست گذار اگر در کنترل نوسانات با ابزارهای تازه موفق شود، با اصلاح اندک دلار می تواند در سرکوب سفته بازی ارز موفق باشد. با این حال نباید علت رخداد چنین اتفاقی را در اقتصاد کشور فراموش کند و باید به دنبال تعدیل تدریجی قیمت دلار به منظور جلوگیری از جهش های آتی باشد. در این شرایط فعالان بازار سهام می توانند به قیمت های منطقی دلار جهت سال آینده امیدوار باشند که با توجه سطوح کنونی قیمت ها در بازار جهانی به نظر می رسد می توان به انتظار جهت رشد محسوس سودآوری شرکت ها و بازدهی سهام امیدوار بود.

به این ترتیب می توان با اتخاذ سیاست مناسب ارزی، از ابزار بورس جهت کنترل نقدینگی استفاده کرد. در حالی که خلاف این سیاست و سرکوب شدید، حتی ریسک خروج نقدینگی از سهام و شدت یافتن اوضاع بحرانی را به دنبال خواهد داشت. سیاست و واکنش‌ها بانک مرکزی طی هفته های آتی و با نزدیک شدن به آخر سال این فضا را مشخص خواهد کرد. گرچه امکان سرکوب شدید قیمت نیز با توجه به اوضاع کنونی متغیرها دور از انتظار است ولی شاید کف قیمت در هفته های آتی بتواند نگاه دقیق تری از این اوضاع ارائه دهد.

ادامه عدم قطعیت در بازار جهانی

در کنار سیاست منطقی سیاست گذار ارزی، سطوح کنونی قیمت جهانی فلزات و نفت نیز می تواند حامی قدرتمندی جهت سهام باشد. با این حال در شرایط کنونی و با عدم قطعیت موجود نمی توان به روند آتی قیمت کالاها در بازار جهانی اطمینان داشت. بعضی از کارشناسان به انتظار جهت شوک دوباره به بازارهای جهانی اشاره می کنند. بعضی نیز رالی کنونی قیمت ها را پایدار عنوان می کنند. با این حال در فضای کنونی و بعد از نوسانات اخیر نمی توان به هیچ کدام از این تحلیل ها دل بست. شاید گذر وقت و نزدیک شدن به آخر فصل نخست سال ۲۰۱۸ بتواند چشم انداز روشن تری از آینده ارائه دهد. در حالت کلی میانگین قیمتی کالاها که جهت سال آینده از سوی کارشناسان ارائه شده است است تا حدود زیادی امیدوار کننده است و در کنار قیمت بالای دلار می تواند جذابیت بازار سهام را به دنبال داشته باشد.

بر این اساس احتمال تصویر العمل مثبت فعالان بازار سهام به رشد محسوس قیمتی کالاها در آخر هفته گذشته، وجود دارد با این حال در تردیدهای موجود شاید چندان نتوان به فضای آینده دلگرم بود. در آخر هفته گذشته نیز شاخص دلار بار دیگر در مسیر نزولی قرار داده شد تا محرکی جهت رشد شاخص بازارهای کالایی باشد. گرچه اوج گیری قیمت سود اوراق قرضه آمریکا بار دیگر ریسک خروج سرمایه ها از بازار سهام و کالایی را نشان می دهد ولی به نظر می رسد سیاست تضعیف ارزش دلار (سناریویی که از سوی کارشناسان مطرح می شود) همچنان از کالایی ها حمایت می کند. گرچه به سطوح کنونی نمی توان اطمینان داشت ولی با اوضاع نسبتا مناسب بازار جهانی اصلاح شدید قیمت ها نیز از نظر کارشناسان بازار جهانی مورد انتظار نیست.

سلیمان کرمی/ دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | سیاست | اقتصاد | اقتصادی | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz